افزودنی‌ها

آنتی اکسیدانت

در بین شرکت های تولید کننده افزودنی های آنتی اکسیدانت شرکت Diamond Additive شناخته شده و بسیار معتبر است. این شرکت افزودنی آنتی اکسیدانت را در قالب سه گرید 168، 1010 و B215 ارائه می دهد. AO-B215 به صورت گرانول سفید رنگ یک سیستم تثبیت کننده حرارتی بلند مدت و ترکیبی از 67% آنتی اکسیدانت 168 و 33% آنتی اکسیدانت 1010 است.

افزودنی آنتی استاتیک

افزودنی آنتی استاتیک 201 ، یکی از افزودنی‌های صنعت پلاستیک هستند که از ایجاد بار الکتریکی ساکن و در نتیجه از جذب گرد و خاک در اجسام پلاستیکی جلوگیری می‌کنند. زمانیکه که دو سطح در تماس با یکدیگر قرار می‌گیرند و سپس از هم جدا می‌شوند، بارهای الکتریکی ساکن به وجود می‌آیند و عایق‌های الکتریکی مانند پلاستیک‌ها، بارهای الکتریکی را در سطح خود نگه می‌دارند و تخلیه کامل بارها ممکن نیست، بنابراین بار ایجاد شده در پلاستیک‌ها در طول فرآیند تولید یا پس از آن در نقاط مختلف می‌تواند آزاد شود،

افزودنى ليزكننده

لیزکننده یک ماده افزودنی اصلاح‌کننده است که به عنوان روان‌کننده درونی استفاده می شود و در طی فرآیندی یا بلافاصله پس از آن به سطح جسم مهاجرت کرده و باعث کاهش اصطکاک می‌گردد. به عبارت دیگر سطح جسم با پوشش نازک و نامرئی از این ماده پوشانده می شود تا ضریب اصطکاک کاهش یافته و به تبع آن لغزندگی لازم در سطح جسم ایجاد گردد. درصد استفاده از عوامل لیزکننده در فیلم‌های LDPE و LLDPE ، به ضریب اصطکاک (Coefficient of friction) رزین پایه بستگی دارد.

افزودنی سیلیکونی

افزودنی های سیلیکونی به طور خیلی وسیع در صنایع پوشش مورد استفاده قرار می گیرند. وظیفه عمده این افزودنی های سیلیکونی کاهش کشش سطحی در فرمولاسیون پوشش ها می باشد بر طبق خواص ویژه ای که این افزودنی ها دارند به صورت خیلی عالی عیوب سطحی از قبیل دهانه آتشفشانی شدن و حباب حباب شدن سطح و تر شدن ضعیف زیرآیند و غیره را از بین برده و بهبود می بخشند. علاوه بر اینها افزودنیهای سیلیکونی باعث افزایش خاصیت لیز یا سر شدن سطح گردیده که می توانند خواص مقاومت به خراش پوشش را بهبود بخشند.

پایدارکننده حرارتی پی وی سی یا استابلايزر PVC

پلی وینیل کلرید یک ماده حساس به نور و گرماست و به دلیل نقص ­های موجود در ساختار زنجیره ­های پلیمری خود، به طور ذاتی از لحاظ گرمایی ناپایدار است و طی فرآیندهای هیدروکلریناسیون تخریب می­شود، که با تغییر رنگ PVC همراه است. در حقیقت در حین فرایند اکستروژن و کامپاندینگ، تزریق و کلندر PVC که همراه با تنش و گرما است، فرایند تخریب PVC با آزاد شدن اتم­ های کلر فعال آغاز می­شود.

استئارات روی

استئارات روی (زینک استئارات) با فرمول شیمیاییC36H70O4Zn ، پودری سفید رنگ میکرونیزه و آب گریز است که در خانواده صابون‌های روی قرار دارد و از واکنش اسیدهای چرب با ترکیبی از فلز روی حاصل می‌شود. پلیمرها، مولکول­ های بلند زنجیری هستند که در حرارت‌های بالای نقطه ذوب­شان، ویسکوز و چسبنده می­شوند. نیروهای اصطکاکی بین پلیمر-پلیمر، پلیمر-فلز، پلیمر-پرکننده (فیلر)، پرکننده-پرکننده و پرکننده-فلز حرکت کامپاند پلیمری را با مشکل مواجه می­کند

استئارات کلسیم

استئارات کلسیم (Calcium stearate) که به اسید اکتادکانوئیک کلسیم نیز معروف است پودری کریستالی سفیدرنگ و روشن به شکل پفی با فرمول شیمیایی C36H70CaO4 است. استئارات کلسیم یک روان کننده جامد عالی است که در فرآیندهای تزریق و اکستروژن استفاده می شود. با استفاده از این ماده به عنوان یک تثبیت کننده می­توان به ویژگی ­هایی مانند شفافیت بهتر، حفظ رنگ، ثبات طولانی مدت، بوی کم و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی دست یافت. در تولید PVC، استئارات کلسیم، اسید کلریدریک را خنثی می کند، که با خارج کردن آن از PVC موجب افزایش طول عمر PVC می شود.

افزودنى براق كننده

افزودنى براق كننده OB1 یا عوامل سفیدکننده فلورسنتی، مواد شیمیایی هستند که تولیدکنندگان به محصولات خود مانند کاغذ، پلاستیک، و منسوجات اضافه می کنند تا سطحی براق‌تر و درخشان‌تر داشته باشند و سرعت روند زردی طبیعی که در طول زمان اتفاق می افتد را کاهش دهند. عوامل براق کننده نوری (opticalbrightner) باعث می‌شوند رنگ محصولات به چشم انسان سفیدتر به نظر برسد.

پرک پلی اتیلن وکس

پرک پلی اتیلن وکس یک پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده کم و مبتنی بر زنجیره های مونومر اتیلن است.پرک پلی اتیلن وکس به علت قیمت مناسب ترش نسبت به وکس های پودری و میکرونیزه توانسته مصرف بیشتری در صنایع مختلف را به خود اختصاص دهد.واکس پلی اتیلن می تواند پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) یا پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) باشد.

پودر پلی اتیلن وکس

پلی اتیلن وکس یکی از متداول ترین روان کننده های خارجی است. پلی اتیلن وکس، نوعی واکس بر پایه پلی اتیلن است و در دمای معمولی در حلال های آلی غیر قابل حل است ولی در دمای بالاتر در آلیفاتیک ها، هیدروکربن های کلرینه و اکثر حلال های غیر‌قطبی قابل حل است. پلی اتلین وکس به خاطر خاصیت روان کنندگی اش باعث جدا شدن مذاب از فلز می شود و باعث روان شدن سطح بین فلز و PVC می شود و همچنین تاثیر خاصی بر روی براقیت محصول دارد.

افزودنی دی اكسيد تيتان

دی اکسید تیتانیم (Titanium Dioxide) یا تیتانیا با فرمول TiO2 دارای وزن مخصوص 4.2-3.9، نقطه ذوب 1854 درجه سانتی گراد و سختی 6.5-5.5 است. دی اکسید تیتانیم در آب و اسیدهای آلی و محلول های رقیق قلیایی حل نمی شود اما در اسید سولفوریک گرم و HF حل می شود. دی اکسید تیتانیم در سه شکل ساختمانی آناتاز (تتراگونال)، روتیل (مکعبی) و بروکیت (ارتورمبیک) قابل متبلور شدن می باشد.دی اکسید تیتانیم به صورت سنگ های ایلمینیت (FeTiO3)، پروسکایت (CaTiO3) و تیتانیت ایلمینوروتیل و به صورت نادرتر به شکل روتیل در منابع معدنی یافت می شود.