مستربچ ها

مستربچ رنگى

رایج ترین روش تولید قطعات رنگی از مواد پلاستیکی، افزودن مستربچ‌های رنگی است. این افزودنی‌ها گاهی علاوه بر ایجاد رنگ مطلوب محصول نهایی، باعث بهبود و اصلاح خواص فیزیکی، مکانیکی نیز می‌شود. مستربچ رنگ یک مخلوط پلاستیکی شامل درصد بالایی از رنگ دانه و درصد کم پلیمر است و از طریق تغییر غلظت و مقدار این ماده می توان به نمونه های رنگی مختلف دست یافت. انواع مستربچ های رنگی، مستربچ سفید، مشکی و سایر رنگ ­ها هستند. این مستربچ ­ها معمولا دارای دو نوع پایدارکننده و دو نوع روان ­کنندۀ داخلی و خارجی، رنگینه و پایه پلیمری است. با کمک مستربچ، پلاستیک مورد نظر را می توان به رنگ ­های مختلفی در آورد. نکتۀ بسیار مهم در انتخاب مستربچ، سازگاری پلاستیک با رنگ و سایر افزودنی های همراه آن مستربچ است.

مستربچ سفيد

مستربچ سفید محصولی است كه در آن پودر دی اکسید تیتانیم (TiO2) به همراه افزودنی‌های دیگر به صورت بهینه با یكدیگر در یك پایه پلیمری ادغام شده‌اند كه این پایه پلیمری به گونه‌ای انتخاب می‌شود که با پلیمر اصلی که قرار است مستربچ سفید برای رنگ آمیزی آن مورد استفاده قرار گیرد همخوانی و سازگاری داشته باشد. پایه پلیمر مورد استفاده معمولاً شامل پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پلی‌استایرن، EVA و ABS می‌باشد.

با توجه به پایه پلیمری و مشخصات محصول نهایی مستربچ سفید برای کاربردهای مختلف بهینه‌سازی می‌گردد ، از این محصول می‌توان در صنایع فیلم، لوله و اتصالات، لوازم خانگی، قطعات تزریقی، ظروف بادی و … استفاده نمود.

شرکت ما ينا فجر قشم می‌تواند بر اساس نیاز مشتری مستربچ سفید در انواع و کیفیت‌های متفاوت تامين نماید. مستربچ‌های سفید این شرکت گریدهای متنوعی دارد که با درصدهای متفاوت TiO2 (25 الی 70درصد) سبب تنوع در تولید این نوع محصول بر اساس نیاز مشتری شده است.

مستربچ مشكى

مستربچ مشکی، از ترکیب دوده (Carbon black) و امتزاج مناسب آن در یک پایه پلیمری به دست می‌آید. با توجه به کاربرد نهایی مستربچ، پایه‌های پلیمری مختلفی همچون پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن، پلی‌استایرن، EVA و ABS با گریدهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به صورت کلی مستربچ‌های مشکی به دو منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند:

1- به عنوان رنگ برای رنگ‌آمیزی پایه‌های پلیمری

2- به عنوان افزودنی جهت محافظت پایه پلیمری در برابر پرتو ماوراء بنفش

البته این کارکردها می تواند به طور همزمان نیز مورد نظر باشد.

از این محصول می‌توان در صنایع فیلم، لوله و اتصالات ،لوازم خانگی، قطعات تزریقی، ظروف بادی و … استفاده نمود.

در شرکت ما ينا فجر قشم با توجه به هدف استفاده از مستربچ مشکی، این مستربچ بر اساس نیاز مشتری با مقادیر و انواع مختلف دوده و با مشخصات مختلف تامين و  همچنین با توجه به پایه پلیمری و مشخصات محصول نهایی برای کاربردهای مختلف بهینه‌سازی می‌گردد.

مستربچ رنگ

انواع مستربچ های رنگی پوششی، ترنسپرنت (شیشه ای)، صدفی ، متالیک و ماربل در پایه های مختلف پلیمری از جمله, PE , PP

است. مارينا فجر قشم با تکیه برآرشیو رنگ وسيع و دانش فنی متخصصان قادر به تامين کلیه رنگ ها در همه پایه ها و شبیه سازی رنگ بر اساس نمونه های ارسالی مشتریان مي باشد. کلیه مستربچ های تامين شده دارای مقاومت نوری و حرارتی بالا و مهاجرت به سطح کم در همه پایه ها است.

٢)مستربچ فرايندى

 مستربچ آنتی اکسیدان

پلیمر ها همواره در معرض تخریب و افت خواص توسط واکنش با اکسیژن در دمای فرایند و در زمان طولانی کاربری شده که باعث تغییر رنگ، کاهش استحکام و ایجاد ترک های سطحی می شود. این امر در پلی اولفین هایی همچون پلی پروپیلن و پلی اتیلن مشهود تر است به طوری که می تواند باعث شکست زنجیر های پلیمر و یا ژلینگی شده که هر دو بر خواص محصول نهایی تاثیر منفی می گذارند. از این رو مقاومت در برابر اکسيدگى حین فرایند و در زمان کاربری از رموز موفقیت یک محصول پلاستیکی است. شرکت مارينا فجر قشم مستربچ آنتی اکسیدان را بر دو پایه پلی پروپیلن و بر پایه پلی اتیلن ارائه می دهد.

مستربچ آنتی بلاک 

لایه‌های‌ مجاور در فیلم‌های پلی‌اتیلنی و پلی‌پروپیلنی، به علت نیروهای واندروالسی موجود در نواحی آمورف پلیمر به یکدیگر چسبیده و یا به اصطلاح بلاک می‌شوند. این امر جدایش و استفاده از فیلم‎‌های دمشی را دشوار می‌کند. بهترین روشی که می‌توان بر این مشکل غلبه کرد استفاده از مستربچ‌‌ آنتی‌بلاک یا آنتی بلاک-لیزکننده است. مستربچ آنتی‌بلاک با ایجاد یک لایه نازک بر روی سطح فیلم، نیروهای جاذبه‌ واندروالسی بین دو لایه فیلم را از بین برده و از چسبیدن آن‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند.

مهم‌ترین عیب افزودن عوامل آنتی‌بلاک که بر پایه مواد معدنی هستند، کاهش شفافیت سطحی فیلم است که با انتخاب صحیح مواد و فرمولاسیون مناسب در کنار انجام فرآیند صحیح می توان تا حد زیادی این مشکل را برطرف کرد.

مارينا فجر قشم موفق به تامين مستربچ آنتی‌بلاک و آنتی‌بلاک- لیزکننده جهت مصرف در فیلم های PE و PP گردیده است. این مستربچ‌ها علاوه بر قدرت لیزکنندگی مناسب و بازشوندگی عالی به دلیل فرمولاسیون بهینه، دارای چاپ پذیری عالی و شفافیت بسیار بهتر از نمونه‌های مشابه خارجی و داخلی هستند.

مستربچ آنتی بلاک-لیزکننده تامين شده توسط  مارينا فجر قشم بر پایه مواد معدنی با اندازه ذرات مناسب توزیع اندازه ذرات باریک، و مواد آلی با سرعت مهاجرت به سطح بهینه شده، دارای شفافیت و لیزکنندگی مناسب و بازشوندگی عالی است.

مزایا:

  • جلوگیری از چسبیدن لایه‌های مجاور فیلم‌های پلیمری و بازشوندگی عالی
  • اثر ضد لغزش و سر خوردن فیلم‌های پلیمری بر روی یکدیگر
  • حفظ شفافیت فیلم
  • چاپ‌پذیری مناسب
  • تأثیرگذاری بالا با کمترین مقدار مصرف مستربچ

کاربردها:

  • فیلم‌های یک و چند لایه PE
  • فیلم‌های BOPP
  • کیسه‌های FFS

مستربچ لیزکننده

مستربچ لیز کننده حاوی افزودنی ایست که با ایجاد یک لایه یکنواخت و نامرئی از مواد لیز کننده روی سطح محصول، سبب کاهش ظریب اصطکاک سطح پلاستیک که به طور معمول تمایل به چسبیدن به یکدیگر و سطوح فلزی دارد و کار با فیلم ها و ورقه ای پلاستیکی را راحت تر کرده و سهولت رهایش قطعات تزریقی از قالب را بهبود می بخشد. شرکت مارينا فجر قشم مستربچ لیز کننده بر پایه پلی اتیلن و پلى پروپيلن مناسب برای تولید فیلم و قطعات تزریقی تامين مي نمايد

شرکت مارينا فجر قشم قادر به تامين مستربچ لیزکننده با کیفیتی بالا  می‌باشد که تأثیرات آن با کم‌ترین مقادیر مورد استفاده قابل مشاهده می‌باشد.

مزایا:

– جلوگیری از چسبیدن دو لایه فیلم و سهولت در باز شدن آن

– تسهیل در فرآیندپذیری

– کاهش ضایعات

– کاهش استهلاک ماشین‌آلات

کاربردها:

– فیلم‌های یک و چند لایه PE

– فیلم‌های BOPP

– فیلم‌های OPP

 مستربچ کمک فرایند

شرکت مارينا فجر قشم تامين كننده مستربچ کمک فرایند بر پایه پلی اتیلن و پایه پلی پروپیلن مي باشد،این مستربچ ها با استفاده ترکیبات فلوئورو پلیمر بوده که اثر بیش تری بر کاهش شکست مذاب و پوسته شدن سطح می شود و در صنایع تولید قالب گیری دمشی (blow molding) و تولید فیلم (film flowing) بر پایه پلی اتیلن بسیار پرکاربرد می باشد.

برخی از مزیت های استفاده از مستربچ های کمک فرایند: حذف پدیده شکست مذاب و پوسته شدن سطح خصوصا در LLDPE، کاهش فشار پشت دای، بهبود ظاهر سطح، بهبود خواص نوری، افزایش تولید، کاهش ضخامت فیلم، امکان قابلیت اکستروژن از شکاف های باریک تر، افزایش طول عمر دستگاه خصوصا با حضور مواد با ظریب اصطکاک بالا نظیر TiO2، کاهش ژلینگی حین فرایند، همچنین این محصول حاوی پایدار کننده حرارتی برای جلوگیری از تخریب پلیمر حین فرايند و در زمان کاربری می باشد.

مستربچ شفاف کننده

پلیمر ها به دو دسته نیمه بلورین و آمورف تقسیم می شوند و پلیمرهای نیمه بلورین با تشکیل بلور هنگام فرایند، برعمده خواص پلیمر تاثیر مثبت می گذارد. در صورتی که ابعاد هسته بلور های تشکیل شده بزرگ تر از طول موج نور مرئی باشد، پلیمری مانند PP ضمن پخش نور شفافیت خود را از دست می دهد. مستربچ های شفاف کننده حاوی افزودنی هاییست که با پخش شدن در مذاب پلیمر، به هنگام سرد شدن بلور های کوچک تر اما بیشتر تشکیل می دهد و سبب بهبود شفافیت آن می شود. شرکت مارينا فجر قشم مستربچ براق کننده خود را بر پایه پلی پروپیلن  ارائه می دهد.

مسترچ براق کننده

در بیشتر پلاستیک ها خصوصا با کاربری بدنه وسایل مختلف، خصوصیات ظاهری قطعه خصوصا جلا و براقیت بسیار حائز اهمیت است. مستربچ براق کننده، حاوی افزودنی هاییست که با جذب اشعه فرابنفش و بانشر امواج مرئی، ضمن از بین بردن تاثیر مخرب آن، باعث بهبود خواص ظاهری و درخشندگی قطعه می شود. همچنین تخریب توسط UV موجب تغییر رنگ و زرد شدگی قطعه شده که این مستربچ با جذب UV علاوه بر بهبود ظاهر قطعه، از افت خواص ظاهری و مکانیکی نیز جلوگیری می کند. شرکت مارينا فجر قشم مستربچ براق کننده را بر پایه پلی پروپیلن  و 3پلي اتيلن ارائه می دهد.

مستربچ ضد اشعه فرابنفش و پایدارکننده

پرتوهاي پر انرژي خورشيد با برخورد به سطح محصولات پليمري باعث تخريب و شکست زنجيره‌هاي پليمري مي‌شوند. همچنين تابش UV باعث تخريب و ناپايداري مواد رنگي و در نتیجه باعث تغيير رنگ محصول نهايي مي‌شود. بنابراین استفاده از پایدارکننده‌ها در برابر اشعه UV نور خورشید بسیار ضروری می‌باشد.

شرکت مارينا فجر قشم قادر به تامين مستربچ ضد اشعه فرابنفش بر پایه پلیمرهای مختلف و با توجه به در خواست مشتری است.

کاربرد:

– صنایع بسته بندی

– لوله و اتصالات

– فیلم‌های گلخانه‌ای و کشاورزی

– گوني و جامبوبگ

– کارتن پلاست

– ورق‌های ژئوممبران

– صنایع خودرویی

– صندلی‌های بیرون رستوران‌ها یا ورزشگاه‌ها و استادیوم‌ها

مزایا:

– مهاجرت کم و حفظ خواص طولانی مدت

– افزایش پایداری حرارتی و جلوگیری از تغییر رنگ محصول در برابر نور خورشید

– حفظ جلا و براقیت محصول

– حفظ خواص مکانیکی و استحکام فیزیکی

– افزایش عمر محصول

– مقاوم در برابر محیط‌های میکروبی

مستربچ تمیز کننده

یکی از مشکلات عمده در فرایند های اکستروژن و تزریق، باقی ماندن آلاینده هایی همچون مواد سوخته و رنگ ها داخل دستگاه و روی ماردون است. این مساله زمانی که تولید کننده قصد تغییر مواد اولیه فرایند (تغییر رنگ محصول) را داشته باشد بسیار حائز اهمیت شده و مشاهده می شود که مقادیر زیادی از محصول جدید، همچنان دارای ناخالصی های بجا مانده از فرایند قبل بوده که موجب اتلاف زیادی از مواد جدید می شود. مستربچ های تمیز کننده بعد از فرایند با افزودن به دستگاه، با مصرف مقدار کمی از آن کلیه مواد باقی مانده را از بین می برند. شرکت مارينا فجر قشم مستربچ های تمیزکننده را با گرید هاى مختلف به بازار ارائه می دهد.

 مستربچ سیلیکونی

مستربچ سیلیکون نسل جدیدی از مستربچ های چند منظوره بوده که به تنهایی از چند کاربرد متفاوت برخوردار است. از ترکیب پلی دی متیل سیلوکسان و پلی اتیلن تشکیل شده و به طور مستقیم قابل افزودن به فرایند است. مستربچ سیلیکون به عنوان کمک فرایند عمل کرده و با بهبود گرانروی مذاب سرعت فرایند را بالا می برد. همچنین به مانند عامل سازگار کننده باعث پخش بهتر پرکننده های معدنی در پلیمر شده و بدون هیچ مشکلی قابلیت استفاده در کنار دیگر افزودنی ها را دارد. مستربچ سیلیکون باعث حذف پدیده های ویسکوالاستیک نظیر شکست مذاب، پوست پرتغالی شدن سطح و بهبود خواص ظاهری سطح می شود. مارينا فجر قشم مستربچ سيليكونى را  بر پایه پلی اتیلن به بازار ارائه می شود.

مستربچ ضد مه

اصطلاح “مه” به جمع شدن آب به صورت قطرات کوچک متراکم بر روی سطح یک فیلم پلیمری اطلاق می‌شود. مه هنگامی به وجود می‌آید که دمای هوای پیرامون فیلم پلیمری تا نقطه شبنم سرد، و در نتیجه بین دو لایه داخلی و بیرونی فیلم‌ پلیمری اختلاف دمایی ایجاد شود. میزان این پدیده به رطوبت نسبی توده هوای پیرامون و دمای فیلم‌ پلیمری بستگی دارد.

وقوع مه در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی، اغلب در مورد مواد غذایی تازه‌ای مشاهده می‌شود که در یخچال و فریزر با دمای پایین و رطوبت نسبی بالا نگهداری می‌شوند. قطرات آب به وجود آمده در لایه داخلی بسته‌بندی‌های مواد غذایی، علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن شفافیت بسته‌‌بندی و کاهش دید محتویات داخل آن می‌شود، اثرات مخربی نیز در کیفیت غذا دارد.

در فیلم‌های مورد استفاده در صنایع کشاورزی و گلخانه‌ای، مه از انتقال نور کافی به گیاهان جلوگیری می‌کند، این امر موجب کاهش رشد گیاهان و بهره‌وری می‌گردد. همچنین به علت وجود خاصیت عدسی مانند در قطرات آب باعث سوختن بافت گیاهان می‌شود.

مزایا و کاربردها:

صنعت بسته‌بندی مواد غذایی:

– افزایش زیبایی ظاهری و شفافیت بسته‌بندی مواد غذایی

– حفظ کیفیت مواد غذایی برای مدت زمان طولانی

– دارای استاندارهای لازم برای مواد غذایی

فیلم‌های کشاورزی و گلخانه‌ای:

– بهبود انتقال نور در فیلم‌های گلخانه‌ای و در نتیجه افزایش رشد گیاهان

– کاهش آفتاب سوختگی بافت گیاهان و خراب شدن محصولات کشاورزی

– جلوگیری از چکه کردن آب